Tekil Mesaj gösterimi
 
Alt 12.Temmuz.2019, 00:01
KR4L KR4L isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Member
 
Üyelik tarihi: 11.Temmuz.2019
Nereden: Mexico
Mesajlar: 78
Standart İnsanlar neden şiddette başvuruyor

Uzman Psikolog Zeynep Şeker Aygül, kendisini ifade edemeyen kişilerin şiddete başvurduğunu belirterek, "Şiddet eğilimi gösteren çocuklar artık silah ve güç kullanmayı doğal kabul ediyor. Cezaevindeki çocukların yüzde 80'ini de ailesinden şiddet gören çocuklar oluşturuyor" dedi.

Bursa Emniyet Müdürlüğü Rehberlik ve Danışma Büro Amirliği tarafından ''Yaşama uyum evreleri'' paneli düzenlendi. Tayyare Kültür Merkezi'ndeki panelde, Uludağ Üniversitesi'nden uzman psikolog Zeynep Şeker Aygül ve Türk Psikologlar Derneği Bursa Şubesi Başkan Yardımcısı Yılmaz Gürkan, emniyet teşkilatında görev yapan personele, kişilerin doğumdan itibaren başlayan yaşama uyumunda ne tür evrelerden geçtiği anlattı.

Uzman Psikolog Aygül, toplumda çok sayıda ruh sağlığı bozuk insan bulunduğunu anlatarak, tüm psikolojik bozuklukların altında yatan ortak mekanizmanın, hastanın ruhsal durumunu ve davranışlarını etkileyen çarpıtılmış ya da işlevsel olmayan düşünceler olduğunu belirtti.

Aygül, düşüncelerin gerçekçi bir şekilde yeniden değerlendirilip değiştirilmesinin, duygularda ve davranışlarda düzelmelere, iyileşmelere sebep olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

''Her bireyin içinde bir yetişkin, bir ebeveyn, bir çocuk vardır. Kişilik gelişiminde ilk yıllar çok önemlidir. 0-1 yaş oral, 1-3 yaş anal, 3-6 fallik, 6-12 gizillik, 12-21 ergenlik dönemidir. Her dönemde çözülmesi gereken problemler vardır. En önemlisi 0-1 yaş dönemidir. Çocuk her dönem büyüdükçe ailenin beklentileri daha da artar. Ancak alt dönemlerde halledilmeyen sorunlar ileriki yıllarda devam eder. Çocuklar küçükken ne kadar çok insan görürse, gelecekte insan ilişkilerinde o kadar kolay diyalog kurarlar.''

Öte yandan, aile içi ve okullarda yaşanan şiddet olaylarına da temas eden Aygül, "Şiddet kişinin kendini ifade edememesinden kaynaklanmaktadır. Cezaevindeki çocuklara bakıldığında suçlu çocukların yüzde 80'inden fazlası ailesinden şiddet görmüş çocuklar. Şiddet eğilimi gösteren ufak yaştaki çocuklar artık silah ve güç kullanmayı doğal kabul ediyor. Aile içi boşluğunu arkadaş gruplarıyla doldurmaya çalıştıkları için yanlış arkadaşlıklar kurabiliyorlar. Aslında bu boşluk kurumlar tarafından doldurulmalı. Bununla ilgili bir politika oluşturulmalı. Bütün kurumlar ortaklaşa çalışıp ortak bir eğitim politikası meydana getirilmeli" şeklinde konuştu.

Türk Psikologlar Derneği Bursa Şubesi Başkan Yardımcısı Yılmaz Gürkan da, ''Yaşama uyum evreleri'' konusunda çocukların gelişim dönemini anlattı.
Alıntı ile Cevapla